PL EN DE ES FR RU HR

3 niezawodne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Ślimak w ogrodzie

3 niezawodne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Ślimaki w ogrodzie to nie lada kłopot – i to nie tylko estetyczny. Nadgryzione liście osłabiają bowiem rośliny, przez co stają się one bardziej podatne na choroby. Ponadto ślimaki często niszczą też korzenie, a stąd już prosta droga do całkowitego zrujnowania i spustoszenia upraw. Nie dziwi więc, że dla wielu ogrodników ślimaki to istne utrapienie. Jak szybko pozbyć się ich z ogrodu?

Ślimaki w ogrodzie – plaga niszcząca rośliny

Obecnie rośnie popularność ekologicznych ogrodów. W przydomowych warzywnikach coraz częściej wybieramy naturalne metody hodowli roślin, a niektórzy ludzie w ogóle pozostawiają ogród samemu sobie, wierząc, że natura zawsze sobie poradzi. Oczywiście poradzi sobie, ale nam przecież nie zależy tylko na tym, żeby ogród przetrwał, ale też żeby cieszył oko i zapewniał obfite zbiory. Dlatego trzeba się o niego zatroszczyć.

Częścią tej troski jest pozbywanie się ślimaków. Chociaż przynoszą one nieco korzyści, np. pomagają pozbywać się resztek ogrodowych i zjadają nasiona chwastów, to jednak w dużej liczbie sprawią w Twoim ogrodzie szkody a nawet spowodują istne spustoszenie. Zjadają rośliny, zmniejszają plonowanie, a zdarza się także, że roznoszą choroby. Żerują nie tylko na samych roślinach, ale również owocach, pozostawiając w nich dziury, a niekiedy pożerając je całkowicie. Dlatego, jeżeli ślimaki rozpanoszyły się w Twoim ogrodzie, to warto się ich pozbyć.

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki są ważną częścią ekosystemu – przystąp do walki z nimi jedynie wtedy, gdy naprawdę wyrządzają istotne szkody w Twoim ogrodzie. W jaki sposób pozbyć się ślimaków? Do wyboru masz zasadniczo metody wpadające do dwóch kategorii: sposobów domowych i preparatów chemicznych. Pamiętaj jednak, że duża część dostępnych środków działa toksycznie nie tylko na ślimaki, ale również inne pożyteczne stworzenia oraz same rośliny. Dobrze jest więc aplikować je jedynie na ścieżkach lub wybrać łagodniejsze preparaty, choć te nie gwarantują skuteczności.

A co z domowymi sposobami? Oto kilka z nich.

Użyj przynęty na ślimaki w ogrodzie

Oczywiście najskuteczniejszą metodą walki ze ślimakami jest po prostu wyłapanie ich i wyrzucenie gdzieś daleko. Może to jednak zabrać dużo czasu. Jak ułatwić sobie to zadanie? Niczym prawdziwy łowca – użyj przynęty! W tej roli sprawdzają się liście sałaty, pokrojone ziemniaki, marchewka czy… piwo. To ostatnie ślimaki uwielbiają ze względu na zawartość drożdży.

Weź słoik, kubeczek lub płytką miseczkę i wypełnij do połowy piwem. Następnie umieść ją w miejscu, w którym zauważyłeś aktywność ślimaków. Gdy szkodniki wyjdą na żer, wyczują złocisty napój i łapczywie się na niego rzucą, wpełzając do pojemnika. To niestety mało humanitarny sposób na pozbycie się ślimaków, ponieważ utopią się w piwie. Ponadto tego typu „pułapki” mają niewielki zasięg – zadziałają tylko na ślimaki znajdujące się blisko, które wyczują piwo. Dlatego niezbędne może okazać się rozstawienie kilku pojemniczków.

Fusy z kawy na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki mają precyzyjnie ustalone preferencje: piwo kochają, a kawy nie znoszą. Zresztą mają ku temu dobry powód: kofeina może je zabić. Dlatego unikają czarnego napoju jak ognia, a to dla Ciebie doskonała wiadomość. Możesz np. zrobić z kawy sprej do pryskania liści lub wykorzystać fusy i rozłożyć je w ogrodzie. Nie dość, że pozbędziesz się w ten sposób niechcianych gości, to jeszcze dostarczysz roślinom składników pokarmowych, kawa bowiem działa jak naturalny nawóz bogaty w azot, potas i magnez.

Wybierz gatunki odporne na ślimaki

Może wydawać się, że ślimaki to siła, której nic nie powstrzyma i pożrą wszystko na swojej drodze. Nic bardziej mylnego. Jak napisaliśmy wcześniej – mają swoje upodobania. A to oznacza, że istnieją rośliny, których nie znoszą. Wśród nich znajdują się kwiaty takie jak lawenda, pelargonia, fuksja, rozmaryn czy nasturcja. Zasadź je w swoim ogrodzie, a odpędzisz ślimaki. Odstraszająco działają także cebula, czosnek, majeranek, rumianek oraz szałwia.