PL EN DE ES FR RU HR

21 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

dzień owoców i warzyw

21 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Światowy Dzień Owoców i Warzyw (ang. World Fruit and Vegetables Day) to święto, którego głównym celem jest przypomnienie o tym, jak istotnym elementem diety są owoce i warzywa. Powstało z inicjatywy nowozelandzkiej organizacji 5+ A Day i tradycyjnie obchodzone jest w trzeci piątek października. W tym roku Światowy Dzień Owoców i Warzyw obchodzony jest 21 października.

Owoce i warzywa kluczem do zdrowia

Zdaniem dietetyków dla zachowania zdrowia i witalności powinno się spożywać minimum 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Stąd właśnie wzięła się nazwa organizacji 5+ A Day (czyli 5+ dziennie). Porcja porcji jednak nie równa, rodzi się więc pytanie: jak duże powinny być? Eksperci zalecają spożywanie 400 g warzyw i owoców – łatwo więc policzyć, że jedna porcja to ok. 80 g. Dlaczego to takie ważne?

Jeżeli chcesz zachować kondycję, to świeże warzywa i owoce są absolutnie kluczowe. Podnoszą odporność organizmu oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na tzw. choroby dietozależne, np. związane z sercem lub cukrzycę. To dzięki nim możesz utrzymać florę bakteryjną w dobrym stanie i co za tym idzie zapewnić optymalne funkcjonowanie twojemu układowi pokarmowemu (a więc bez wzdęć, zaparć i innych kłopotliwych zjawisk gastrycznych). Jednak owoce i warzywa to nie tylko korzyści dla zdrowia fizycznego, ale też i mentalnego. Pomagają poprawić nastrój oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby takie jak depresja. Skąd te wszystkie pozytywne efektywny? Stąd, że warzywa zawierają dużo składników odżywczych i witamin, a mało kalorii. Dlatego to cenny element absolutnie każdego jadłospisu.

Koszmarne nawyki żywieniowe Polaków

W świetle tych informacji martwią dane na temat nawyków żywieniowych Polaków. Polacy spożywają zaledwie 280 gramów warzyw i owoców dziennie – mniej o 60 g niż wynosi europejska średnia oraz aż o 120 g niż zalecane minimum. Jabłek jemy aż o połowę mniej niż 20 lat temu! A przecież jesteśmy jednym z największych producentów tych owoców – wytwarzamy ich ok. 3 miliony ton rocznie. Polskie jabłka są cenione w Europie ze względu na smak i walory zdrowotne, dlaczego więc nasi rodacy jedzą ich tak mało?

Jabłka to nie wszystko. Może z innymi owocami lub z warzywami jest lepiej? Niestety nie. Większość Polaków nie spożywa zalecanych ilości zdrowej żywności. Zwłaszcza osoby pracujące najczęściej jako formę przekąski wybierają słodycze zamiast owoców. To niepokojący trend, który w przyszłości może negatywnie rzutować na zdrowie ludzi w naszym kraju.

Skoro z odpowiednią dietą są w Polsce duże problemy, to tym ważniejsze stają się inicjatywy takie jak Światowy Dzień Owoców i Warzyw.

Dobre rady na Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Chociaż świadomość dotycząca zbilansowanej diety rośnie, to wciąż nie przekłada się na nawyki żywieniowe. Z jednej strony coraz więcej ludzi chce prowadzić zdrowy tryb życia, uprawiać sport i odżywiać się w odpowiedni sposób, z drugiej zaś spożycie owoców i warzyw w naszym kraju jest niepokojąco niskie. Dlatego w Światowy Dzień Owoców i Warzyw przypominamy, że produkty te odgrywają kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Zdrowego odżywiania dobrze uczyć już od najmłodszych lat. W końcu „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – i faktycznie, badania potwierdzają, że u dzieci, które jedzą warzywa i owoce, tendencja ta jest utrzymywana, gdy dorosną.

Dobrze jeszcze wspomnieć o tym, które produkty najlepiej wybierać. Wszak owoce i warzywa można spożywać w rozmaitych formach. Najbardziej wartościowe są oczywiście te spożywane na surowo, ale nie oznacza to, że trzeba się do nich ograniczać. Możesz także jeść gotowane warzywa i zupy czy suszone owoce, a także pić soki – choć w tym ostatnim wypadku nie więcej niż 1 porcję (150 ml) dziennie. To dlatego, że miażdżenie owoców i warzyw na soki, koktajle, smoothie itp. uwalnia zawarte w nich cukry. Zbyt często spożywanie napojów owocowych uszkadza uzębienie oraz może prowadzić do nadwagi.

Na koniec jeszcze jedna rada: komponując jadłospis, nie zapomnij o warzywach strączkowych – to doskonałe źródło białka, błonnika oraz żelaza.

W Dzień Owoców i Warzyw pamiętaj: naturalne uprawy to zdrowe plony

Potrzebne są nie tylko metamorfozy w stylu życia każdego z nas, ale również zmiany na szczeblu państwowym i międzynarodowym. Modernizacja polityki rolnej i energetycznej zmierzająca w kierunku zrównoważonej produkcji zdrowej żywności. Przyjazne środowisku rolnictwo jest w stanie dostarczać wysokiej jakości plonów. W ekipie FLORAHUMUS wiemy to doskonale i dlatego produkujemy ekologiczny stymulator wzrostu roślin. FLORAHUMUS w skuteczny sposób poprawia plonowanie roślin i robi to bez szkód dla ekosystemu. Dzięki temu możliwe jest wkroczenie w przyszłość rolnictwa oraz dostarczanie wszystkim zdrowych owoców i warzyw.