15 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw
Światowy Dzień Owoców i Warzyw to ważne święto, które przypomina nam o tym, jak istotną rolę w codziennym jadłospisie pełnią właśnie owoce i warzywa. Zainicjowane w Nowej Zelandii przez organizację 5+ A Day po raz pierwszy obchodzone było 18 października 2013 roku. Tego roku przypada na piątek 15 października.
Zróżnicowana dieta sekretem dobrego zdrowia
Głównym przesłaniem nowozelandzkiej organizacji jest promocja zdrowej, zróżnicowanej diety. Zawarte w owocach i warzywach witaminy, minerały i antyoksydanty wzmacniają układ odpornościowy. Dobro płynące ze zdrowej i świeżej żywności podnosi poziom całego życia, np. poprzez poprawę jakości snu, zmniejszenie stresu i wzrost witalności. Dlatego każdy, komu zależy na zachowaniu energii i sił witalnych powinien zawrzeć w swojej diecie owoce i warzywa. Ta idea podkreślana jest w samej nazwie organizacji: 5+ A Day odnosi się do tego, że powinno się spożywać przynajmniej 5 porcji świeżych i naturalnych produktów dziennie.
Innowacje w produkcji to dobrobyt na stole
Pomysłodawcy Światowego Dnia Owoców i Warzyw podkreślają również znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego. Obecnie w wielu miejscach świata wciąż panuje głód, podczas gdy w innych marnuje się tony jedzenia. Kryzys ekonomiczny przejawia się drożejącymi nawozami, a w oczy zagląda nam również katastrofa klimatyczna. Niektóre czarne scenariusze przewidują, że brak odważnych zmian w polityce rolnej i energetycznej może w przyszłości przynieść niedostatki środków żywnościowych. Innowacje, nowe technologie i infrastruktura mogą temu zapobiec. Potrzebne jest zrównoważone, przyjazne środowisku rolnictwo, które będzie w stanie dostarczać wysokiej jakości plonów. Podobna misja przyświeca również nam, dlatego tworzymy ekologiczny stymulator wzrostu FLORAHUMUS, który wspomaga plonowanie wszystkich roślin i jest przyszłością rolnictwa i ogrodnictwa.
Odrobina danych statystycznych
Nie lubimy być zasypywani liczbami, ale czasami to one najlepiej obrazują problem. Wśród obywateli Unii Europejskiej powyżej 15 roku życia jedynie 14% spożywa zalecane 5 porcji warzyw dziennie (dane z 2014 roku). W Polsce przeciętnie zjada się 7 jabłek miesięcznie – o połowę mniej, niż 20 lat temu i liczba ta ciągle maleje. A jabłka i tak wypadają nieźle: prawie w ogóle nie jemy malin czy borówek. Według danych z narodowego badania konsumpcji warzyw i owoców „tylko 15% Polaków odżywia się właściwie, jeśli chodzi o udział warzyw i owoców w diecie”.
Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? Z jednej strony luki w wiedzy: chociaż 98% osób zdaje sobie sprawę z korzyści spożywania warzyw i owoców, to jednocześnie aż 75% nie wie, jak dużo powinno się ich jeść. Większość jest przekonana, że spożywa wystarczającą ilość zdrowej żywności, chociaż wcale tak nie jest. Ile rzeczywiście powinno się jeść „zieleniny”? Przynajmniej połowa jedzenia na talerzu to powinny być warzywa bądź owoce.
Jednakże zrzucenie zatrważających danych na temat odżywiania Polaków na karb niewiedzy byłoby sporą nieuczciwością. Innym ważnym czynnikiem są duże koszty zdrowej żywności. Sklepowe produkty z etykietą „bio” są znacznie droższe od zwykłych. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej poprzez hodowlę własnych warzyw. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, czy w mieście, masz możliwość założenia przynajmniej niedużego ogródka. Stąd już prosta droga do pozyskiwania świeżych i zdrowych plonów.
Doceń naturalne produkty
Najzdrowsze są oczywiście warzywa i owoce pochodzenia naturalnego. W przydomowych warzywnikach nie ma potrzeby stosowania nawozów mineralnych. Zamiast nich skorzystaj ze stymulatora wzrostu FLORAHUMUS. Jest to produkt ekologiczny, a więc nie szkodzi glebie, środowisku i hodowanym roślinom. Jednocześnie zapewnia znaczny wzrost plonów. Będziesz delektować się soczystymi owocami oraz perfekcyjnymi warzywami i to nie tylko w Światowy Dzień Owoców i Warzyw, ale przez cały rok.