PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe na resztki pożniwne. Wykorzystaj potencjał nawozowy słomy!

kwasy humusowe na resztki pożniwne

Kwasy humusowe na resztki pożniwne. Wykorzystaj potencjał nawozowy słomy!

Sezon żniw nabiera tempa. Jęczmień ozimy i rzepak już zebrane, teraz nadszedł czas na resztę zbóż. Jednak, jak co roku, pojawia się nieuniknione pytanie: co zrobić z resztkami pożniwnymi? Zamiast je zutylizować i wywieźć, warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem jako nawozu. Dzięki temu można znacznie wzbogacić glebę w drogocenne składniki mineralne, a dodatkowo poprawić wiele cech gleby. Aby w pełni spożytkować słomę po zbiorach, warto wykorzystać kwasy humusowe. Kwasy humusowe na resztki pożniwne – wszystko, co warto wiedzieć.

Czym są resztki pożniwne?

Po żniwach na polach pozostają części roślin – to właśnie reszki pożniwne. Ich większą część stanowi zazwyczaj system korzeniowy. Natomiast część naziemna różni się w zależności od uprawianego gatunku. Może to być rozdrobniona słoma, wykruszone ziarno czy też niezebrane przez maszyny bulwy, korzenie lub liście. Te pozornie niepotrzebne resztki mogą stać się kluczem do poprawy jakości gleby.

Co zrobić z resztkami pożniwnymi? Nie można ich wypalać – taka praktyka jest wykroczeniem i podlega karze aresztu lub grzywny. Można je natomiast wywieźć i wykorzystać np. jako paszę dla zwierząt czy ściółkę, jednak najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich na polu. Słoma to bowiem cenny nawóz, który znacznie wzbogaci glebę w istotne składniki odżywcze.

Jak cennym nawozem są resztki pożniwne?

Dokładne obliczenia, ile składników mineralnych można zwrócić do gleby dzięki resztkom pożniwnym, są trudne. Wynik jest uzależniony m.in. od uprawianego gatunku oraz zebranych plonów. Można jednak przeprowadzić uproszczone obliczenia. Przyjmując, że po zbiorach zbóż na polu pozostaje średnio 5 t/ha słomy, zwraca ona do gleby:

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Warto wyszczególnić kukurydzę, która ma większą ilość masy pożniwnej. Dlatego oddaje do gleby jeszcze więcej składników:

To prawdziwe bogactwo dla gleby!

Korzyści z resztek pożniwnych

Oprócz składników odżywczych resztki pożniwne oferują szereg innych korzyści:

Jak zadbać o rozkład słomy? Kwasy humusowe na resztki pożniwne

Może się wydawać, że wystarczy zostawić resztki pożniwne na polu, aby cieszyć się ich pozytywnym wpływem na glebę. Nic bardziej mylnego! Niezbędna jest prawidłowa agrotechnika. Słomę należy dobrze rozdrobnić i wymieszać z glebą: w tym celu warto wykorzystać brony talerzowe lub kultywator podorywkowy. A wcześniej reszki pożniwne warto potraktować preparatem FLORAHUMUS z kwasami humusowymi. Dlaczego?

Kwasy humusowe to naturalne substancje, które mają ogromny wpływ na glebę. Zazwyczaj używa się ich w celu poprawienia plonowania roślin, jednak ich unikatowe właściwości sprawiają, że świetnie nadają się na resztki pożniwne. Przede wszystkim zwiększają retencję wody oraz aktywizują pożyteczne mikroorganizmy. Dzięki temu stwarzają idealne warunki do rozkładu resztek pożniwnych, ponieważ do tego procesu niezbędne są właśnie wilgoć oraz bakterie.

Ponadto kwasy humusowe mają właściwości buforujące, czyli pomagają utrzymać prawidłowe pH gleby, a także poprawiają strukturę oraz stosunki wodno-powietrzne gleby. Dzięki temu słoma nie butwieje i nie gnije, a ulega humifikacji, czyli procesowi, w którym powstaje próchnica. Kwasy humusowe są łatwe w stosowaniu, dobrze rozpuszczają się w wodzie i można je aplikować w niemalże każdych warunkach (chociaż dla najlepszych efektów zaleca się stosowanie w deszczową pogodę).

Kwas humusowe na resztki pożniwne: darmowy nawóz i lepszy plon

Każdy rolnik ma po żniwach do dyspozycji darmowy nawóz w postaci pozostawionej na polu słomy. Aby w pełni wykorzystać potencjał resztek pożniwnych, warto zastosować kwasy humusowe. Te naturalne substancje przyspieszają rozkład resztek, uwalniając składniki odżywcze do gleby szybciej i bardziej efektywnie. Wykorzystaj je, aby maksymalnie spożytkować słomę, i ciesz się bogatszą, bardziej żyzną glebą w przyszłych sezonach.

Zamiast traktować resztki pożniwne jako odpad, potraktuj je jak skarb dla swojej gleby!

Kup kwasy humusowe FLORAHUMUS.